dr Marek Czerner dobry ortopeda Opole

60 sobota, 1 września, 2018

7,6 miliona ludzi rocznie umiera na raka

7,6 miliona ludzi rocznie umiera na raka
1 vote, 4.00 avg. rating (80% score)

Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) spośród wszystkich chorych na AIDS, malarię czy gruźlicę, rocznie umiera 7,6 miliona ludzi z powodu raka. Kolejne 12 milionów przeżywa z podobną diagnozą. Dr Andres Ullrich, który w WHO odpowiedzialny jest za Departament kontroli nowotworów, relacjonuje, że 60% zgonów związanych z tą chorobą występuje w krajach, gdzie diagnostyka i leczenie są na bardzo niskim poziomie lub w ogóle nie istnieją. Pozytywne wiadomości to, że dwom spośród pięciu przypadków zachorowań można zapobiec. Do elementów prewencji należą: zaprzestanie palenia tytoniu, zdrowa dieta, aktywny tryb życia oraz ograniczenie spożycia alkoholu.

Rak rozwija się z pojedynczej komórki. Jej przemiana w nowotworową to wielostopniowy proces, zwykle przebiegający z przekształceniem zmiany przednowotworowej w złośliwy guz. Te zmiany są skutkiem interakcji pomiędzy indywidualnymi predyspozycjami a czynnikami zewnętrznymi podzielonymi na trzy kategorie:

– karcynogeny fizyczne takie jak promieniowanie UV i jonizujące

– karcynogeny chemiczne takie jak azbest, składniki dymu tytoniowego, aflatoksyny (substancje skażające jedzenie) czy arsen (składnik wody pitnej)

– karcynogeny biologiczne takie jak infekcje wywoływane przez określone wirusy, bakterie lub pasożyty.

Niektóre przykłady infekcji związanych z określonymi nowotworami:

– wirusy: WZWB i rak wątroby, HPV i rak szyjki macicy, HIV i mięsak Kaposiego

– bakterie: helicobacter pylori i rak żołądka

– pasożyty: schistosomatoza i rak pęcherzyka żółciowego.

Starzenie się to kolejny czynnik sprzyjający powstawaniu i rozwojowi nowotworów. Liczba zachorowań drastycznie wzrasta wraz z wiekiem, najczęściej na skutek kumulacji czynników ryzyka rozwoju określonych rodzajów raka. W połączeniu z upośledzeniem mechanizmów naprawczych komórek elementy te dają najgorszy z możliwych scenariusz.

Używanie alkoholu, tytoniu, dieta uboga w warzywa i owoce oraz przewlekłe infekcje związane z WZWB, WZWC i HPV to główne czynniki ryzyka zachorowań w krajach średnio- i niskorozwiniętych. Rak szyjki macicy, który jest spowodowany obecnością HPV, to naczelna przyczyna śmierci na skutek nowotworu wśród kobiet z państw niskorozwiniętych.

W krajach wysokorozwiniętych głównymi powodami zachorowań są: palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu oraz nadwaga lub otyłość.

Podobne wpisy o zdrowiu:

About 

Related Articles