Farmacja i Zdrowie online!

58 sobota, 1 września, 2018

Kiedy pedicure leczniczy jest konieczny

Rzecz jasna, w przypadkach chorobowych. A jakich?

Po pierwsze: gdy krawędzie boczne paznokci wrastają, uciskają, wręcz wbijają się w skórę i nawet głębiej, przy każdym kroku powodując znaczny ból. Towarzyszą temu takie dodatkowe objawy, jak: obrzęk i zaczerwienienie tkanki miękkiej wokół bocznych krawędzi paznokci, wydzielanie się płynu ropnego (bardzo nieprzyjemny zapach). Stosuje się wtedy tampony nasączone środkiem przeciw wrastaniu paznokci oraz zakłada się klamerki korygujące w postaci plastikowych pałeczek mocowanych poprzecznie na paznokciu. Klamerki te po prostu odciągają ku górze wrastające krawędzie paznokci. Oczywiście, klamerki takie nie przeszkadzają nawet w malowaniu paznokci.

Po drugie: gdy ktoś ma zaawansowaną cukrzycę. Stopa takiej osoby, charakteryzująca się otwartymi ranami, wymaga tzw. suchych zabiegów (bez namaczania), użycia preparatu dezynfekującego i jednocześnie zmiękczającego oraz znieczulającego. Obcinanie paznokci i usuwanie skórek winno być wykonywane przez odpowiednio przeszkoloną, doświadczoną pedikiurzystkę, by oszczędzić pacjentowi dodatkowego bólu i nie spowodować następnych trudno gojących się ranek. Ostatnim etapem zabiegu na stopie cukrzyka jest zastosowanie specjalnego preparatu do pielęgnacji stopy cukrzycowej.

Po trzecie: gdy ktoś nabawi się nagniotka, potocznie zwanego odciskiem. Szczególnie uciążliwe są nagniotki na podeszwie. Są wprawdzie dostępne w aptekach plastry na odciski i preparaty „wyciągające” odcisk, ale pamiętajmy, że nagniotek musi być usunięty z korzeniem, w przeciwnym razie nagniotek odrośnie. Korzeń najmniej boleśnie i skutecznie usunie wykwalifikowana pedicurzystka.

Po czwarte: gdy ktoś sam nie może usunąć stwardniałego naskórka na piętach czy na boku dużego palca i niezbędny jest zabieg frezowania, polegający na zeszlifowaniu pielęgnacyjną frezarką warstw zgrubiałego naskórka.

Uwaga praktyczna: nie każdy salon kosmetyczny wykonujący zabiegi pedicure robi pedicure leczniczy. Przykładowo, jeśli mieszkaniec stolicy szuka takiego salonu przez wyszukiwarkę internetową, powinien wpisać fazę pedicure leczniczy Warszawa (samo pedicure Warszawa nie wystarczy, nie da pożądanych wyników wyszukiwania).

Podobne wpisy o zdrowiu:

About 

Related Articles