Farmacja i Zdrowie online!

97 sobota, 1 września, 2018

Olejki eteryczne – aromaterapia

Czym są olejki eteryczne? Niczym innym jak mieszaniną różnych związków chemicznych pojawiających się w roślinach. Znajdują się one w praktycznie wszystkich częściach roślin od korzenia po kwiat. Olejki eteryczne mają swoje określone działania. Dla różnych olejków mogą to być m.in. działania bakteriobójcze, nawilżające czy lecznicze.

Olejki eteryczne możemy otrzymywać na kilka różnych sposobów. Sposób pozyskiwania jest zależny przede wszystkim od składnika z jakiego chcemy otrzymać olejek. Najbardziej rozpowszechnione sposoby pozyskiwania to: destylacja, tłoczenie na zimno, ekstrakcja czy enfleurage – przy czym ta ostatnia metoda jest czasochłonna, droga i nieopłacalna.

W jakim celu możemy wykorzystywać olejki? Przede wszystkim olejki wykorzystywane są do produkcji kosmetyków, ‘odświeżaczy powietrza’ czy perfum, ale dodatkowo można je wykorzystywać na kilka sposobów w domu. Po pierwsze inhalacje. Olejki eteryczne mają bardzo dobre właściwości lecznicze – trzeba oczywiście wiedzieć który olejek na co i w jakich proporcjach go stosować. Przeważnie stosunek ilości olejku do wody w której go rozpuścimy to 3-5 kropli na miskę gorącej wody, niemniej przeto najlepiej za każdym razem przeczytać ulotkę, bądź porozmawiać z farmaceutą. Kolejnym sposobem na domowe wykorzystanie olejków eterycznych to kąpiele aromatyczne. Odpowiedni dobór olejków do kąpieli zapewni nam odprężającą kąpiel. Ten sposób korzystania z dobrodziejstw olejków eterycznych polecany jest szczególnie w okresach przeziębienia, ponieważ wzmacniają organizm i wpływają pozytywnie na nasze samopoczucie. Oczywiście możemy olejki wykorzystywać w tak zwanych podgrzewaczach lub lampach zapachowych. Już kilka kropli olejku zapachowego zapewni w całym pomieszczeniu cudowny zapach – w zależności od tego z jakiego olejku skorzystamy – odprężający, pobudzający czy po prostu odświeżający.

Olejki eteryczne możemy podzielić na 3 różne działy – Nuta górna (głowy), Nuta serca (środkowa średnia) i Nuta podstawy (bazowa, końcowa, dolna). Pierwsza nuta to olejki działające pobudzająco, pomagają w koncentracji, cechują się tym, że mają bardzo krótkie czas utrzymywania się. Nuta serca to olejki działające uspokajająco. Wydzielają się pod wpływem temperatury, utrzymują się kilka godzin. Ostatnia z nut działa wzmacniająco. Są to bardzo ‘ciężkie’ olejki, które utrzymują się nawet do 8 godzin.

Jak widać olejki eteryczne pomagają nam w różnych aspektach życia codziennego, ich różne możliwości zastosowania pozwalają nam dbać o nasze zdrowie, wygląd czy samopoczucie. Musimy jednak pamiętać, że każdy organizm może inaczej reagować na różne olejki, dlatego nie można przesadzać z dawkowaniem. Lepiej mniej, a przyjemniej!

Podobne wpisy o zdrowiu:

About 

Related Articles