Farmacja i Zdrowie online!

441 poniedziałek, 17 października, 2016

USG brzucha

operacje plastyczne (1)Po pięćdziesiątym roku życia warto badanie USG brzucha robić, co dwa lata, gdyż wraz z wiekiem znacznie wzrasta zachorowalność na nowotwory złośliwe organów znajdujących się w jamie brzusznej. Podczas takiego badania ocenia się kształt, wielkość, i strukturę poszczególnych narządów( pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, wątroby, trzustki, nerek, śledziony, macicy, przydatków, pęcherza moczonego?). Dzięki takiemu badaniu można wykryć guzy (nie tylko te złośliwe), zgrubienia, złogi?
Badanie to jest nieocenione w wykrywaniu np. kamicy nerkowej czy żółciowej. Badanie polega na posmarowaniu powłok brzusznych specjalnym żelem a potem głowicą urządzenia wodzeniu po nich. Obraz z głowicy widoczny jest na monitorze (w razie konieczności obraz można zatrzymać jak zdjęcie i wydrukować)
Do badania należy się odpowiednio przygotować a wiec ok 6 godzin nie powinno się już przyjmować posiłków; na godzinę przed badaniem należy wypić ok 3 szklanek wody (podczas badania należy mieć napełniony pęcherz); wodę należy pić powoli, aby nie nałykać się powietrza, bo jego bąbelki utrudniają widzenie prawidłowego obrazu, jeśli mamy kłopoty z zaparciami należy zażyć środek przeczyszczający a przy częstych wzdęciach należy wziąć preparat np. espumisan.

Podobne wpisy o zdrowiu:

About 

Related Articles